İvan Petroviç Pavlov ve Kosullu refleks kavramı

Mikhail Nesterov - Portrait of Ivan Pavlov

Kosullu refleks kavraminin gelistirilmesini saglayan arastirmalariyla taninmis rus hekim ve fizyoloji bilginidir. sildirim salgilari uzerine calismalarindan oturu 1904 noben fizyoloji ve tip odulunu kazanmistir. pavlov 1898-1930 yillari arasinda yuruttugu calismalarla kosullu refleks yasalarini ortaya koydu. 1930'lardan baslayarak tepkisel kosullanmanin yasalarini insanlar uzerinde uygulamaya calisti. pavlov, karmasik bir durumu deneyin basit ilkelerine indirgeyebilme yetenegiyle kosullu refleks kavramini gelistirmistir. zihinsel surecleri bilimsel olarak incelemenin ancak bunlari olculebilir fizyolojik niceliklere indirgemekle gerceklesebilecegini savunmustur.

İvan Petroviç Pavlov (Rusça: Иван Петрович Павлов) (d. 14 Eylül 1849 Ryazan – ö. 27 Şubat 1936 Leningrad) Rus fizyolog, psikolog ve hekim.

Fizyoloji ve psikoloji alanındaki çalışmaları ile psikofizyoloji ve deneysel psikoloji alanlarını derinden etkiledi. Bu nedenle her iki bilim dalının kurucularından sayılır. Leningrad Fizyoloji Enstitüsü'nün başında bulunarak çalışmalarını sürdürdü. Şartlı reflekslerin doğası ve işleyişi konusundaki buluşu, tüm araştırmaları öğrenme alanına yöneltti. Pavlov laboratuvarda mide üzerine bir çalışma yaparken bir şeyi farketmiştir. Köpek daha et verilmeden önce ayak seslerini duyduğunda salya akıtmaya başlamıştır. Bu olaydan sonra Pavlov çalışmalarını bu yöne doğru geliştirmiştir. Pavlov'un köpekler üzerinde yaptığı klasik koşullanma deneyleri ünlüdür. Köpeğe ilk olarak birkaç kez zil çalınır. Fakat köpek tepki vermez. Sonradan et verilir. köpeğin salyaları akar. Sonra et ile birlikte zil çalınır. Daha sonra et verilmediği halde zil çalındığında köpeğin ağzının suyunun aktığı görülür. Şartlı ya da şartlandırılmış refleks denen olay da budur. Pavlov, bu davranışın, psikolojik etkinlikle özdeş olan yüksek düzeyde sinir etkinliğinin belirtilerinden biri olduğunu öne sürer ve psikoloji alanında geçerli tek yaklaşımın deneysel yöntem olduğunu vurgular. Pavlov, bu alandaki çalışmalarından ötürü 1904 yılındaNobel Fizyoloji ve Tıp Ödülü'nü kazandı.

0 yorum:

Yorum Gönder

 

Çekmece Notları Design by Blogger Modifiye © 2009