Elçi(sır bekçileri)

images Hassan Sabbah yalçın bir dağın tepesinde ki kartal yuvası bir kalede oturuyor Alamut kalesin de kırallıkları deviren adelet dağıtan dehşet saçan bir adam.

O zamanın Selçuklu Sultanı Selehattin,Hassan Sabah’ın peşine kelle avcılarını göndermiş, Hassan Sabbah’ın kellesini istemiş. Gel zaman git zaman Hassan Sabbah’ın elçisi saraya Sultan Selehattin’e  gitmiş Elçi sultanın karşısına gelince , Sultana bir lafımız olacak demiş, Sultan da buyur söyle demiş. Elçi bakmış şöyle bu kalabalık’ta olmaz bunları gönder , Sultan kalabalığı göndermiş, elçi parmağını uzatarak bu korumalar da gitsin lafım sana demiş.

Sultan iyice merak etmiş,korumalarıda göndermiş o zaman elçi Sultanın yanındaki iki kölemen korumaya bakmış onlarıda gönder demiş,Sultan onları göndermem onlar benim oğullarım en çok onlara güvenirim, biz üçümüz bir kişiyiz demiş.Hadi söyle yahut ta git.

O zaman elçi o iki kölemen korumaya dönmüş ve size kılıçlarınızı çekin ve hükümdara kıyın desem ne yaparsınız ? İki kölemen koruma tereddüt bile etmemiş emrin olur demiş, bunun üzerine elçi arkasına bile bakmadan çekip gitmiş.

Sultan Selehattin,Hasan Sabbah’ın gönderdiği mesajı çok iyi anlamış , ertesi gün Hassan Sabbah’ın  peşine gönderdiği kelle avcılarını geri çağırtmış.

 

Hasan Sabbah, tarihte ve günümüzde eşi benzeri olmayan bir örgütğn lideridir. Hasan Sabbah’ın, kurduğu örgüt ile dönemin sultan ve vezirlerinin yanına yerleştirdiği fedaileri ile yıllarca zalimlerin, saltanat sahiplerinin korkulu rüyası olmuştur.

Merkezleri, yüksek bir kayalığın tepesinde kurulu olan Alamut Kalesi'ydi. Misafirleri(genel olarak düşmaları) Alamut Kalesi'ne gittiklerinde Hasan Sabbah onları etkilemek ve müritlerinin kararlılığını göstermek için kalenin yukarısında duran müritlerinden üçüne işaret ederek aşağıya atlamalarını istermiş Hassan Sabbah’a ölümüne bağlı olan bu fedailer hiç tereddüt göstermeden atlayınca misafirleri bu olaydan oldukça etkilenirlermiş.

İngilizce de ki Assassin's yani suikastçiler terimini bu örgütten almıştır.

Ayrıca bu rivayet Assassin's Creed adlı video oyununa konu olmuştur.

Bugün dahi onlarca kişi Hasan Sabbah’ın yaptıklarını hayranlık, şaşkınlık ve gıpta ile değerlendirmekteler. Hasan Sabbah’a olmadık iftiralar, hakaretler ve yakıştırmalar yapıldı. Öyle ki, Hasan Sabbah taraftarlarına afyon içenler anlamında haşhaşiler denildi. Oysaki onlara “Assasin” deniliyordu. Assasin kavramının türkçe karşılığı “bekçiler, sır bekçileri”dir. Onlar hiç bir zaman dünya malına olan düşkünlüklerinden, insanın inandığı değerler için yapmayacağı şey olmadığını bilmediler. Onlar için, değerleri için, inancı için yaşamını dahi feda etmek, insanın yapacağı bir iş değildi. Günümüzde dahi, Hasan Sabbah ve taraftarları için en ahlâk dışı iftiralar yapılmaktadır.

Onlara göre Hasan Sabbah, fedailerini sahte cennet vaadiyle kandırıp, onları uyuşturucuya alıştırıp, eylemlere gönderiyormuş. Ne yazık ki, bir çok  insan dahi bu yalanlara inanmaktadır. Oysaki gerçekler çok daha farklıdır. Gerçekte Hasan Sabbah, kötülüklere, haksızlıklara karşı gelmiş ve öğrencilerini de bu doğrultuda eğitmiştir. Onlara asla ve asla haksızlığa boyun eğmemelerini öğütlemiştir. Bu uğurda gerekirse yaşamlarını ortaya koymalarını öğütlemiştir.

Hasan Sabbah’ı izleyen öğrencileri, yer yer fedai eylemler geliştirip, haksızlıkların üzerine gitmişlerdir. Doğal olarak haksız olanlar bunun karşıt propagandasını yapmışlardır. Ama bilinmelidir ki, bir kişiye ne kadarda uyuşturucu verilirse verilsin, o kişi asla böyle eylemler yapamaz. Aksine uyuşturucu alan kişi hantallaşır.


Hasan Sabbah’ın Alamut kalesini koruması, bu kaleye en güçlü ordunun dahi girememesi günümüzde dahi gıpta ile bakılan, hayranlık duyulan bir olaydır. Nasıl olurda bir fedai gözünü kırpmadan eylem gerçekleştirmiştir? O fedai nasıl bir eğitimden geçmiştir? Hasan Sabbah nasıl taktikler geliştirip, stratejisini uygulayıp, kaleyi güçlü ordu karşısında korumuştur? Bütün bunlardan yola çıkarak, Hasan Sabbah’ın etkileme gücü, bilinci, askeri dehası, örgütlenme stratejisi günümüzde hayranlık uyandırıyor.

3 yorum:

Ahuz@r dedi ki...

Test 4 dediki;Elçiye zeval olmaz :))
şaka bir yana güzel yazı ..bildiğim kadarıyla bu hassan sabbah geçmiş tarihin ilk suikastçılarından biri .zaten suikastçı terimininde yukarda belirttiğin gibi çıkış noktası.. dinin ve haşhaşın gücünü kullanarak güçlü bir terör örgütü yaratan adam:)). tşk.tayfun güzel paylaşım..

Adsız dedi ki...

bence guzel bır noktaya degınmıssın.bu gunumuzun çapulcu çetelerle kıyasladıgımız zaman.o denemın ınsanları daha cesur ve durustmus.dava ınsanıymış.adeletten ve ezılen ınsanın yanında olmustur.bugunu çapulcularına gore.tşk.yuregını saglık.

Aka Haita dedi ki...

Pek hoşnut olmadığım bi şahsiyet.. (:

Yorum Gönder

 

Çekmece Notları Design by Blogger Modifiye © 2009